Dieta odchudzająca może wydawać się trudna i skomplikowana. Każdy, kto chce zgubić zbędne kilogramy, powinien przede wszystkim zmienić podejście do tego procesu. Bo odchudzanie to proces. Nie schudniemy z dnia na dzień. Tylko zdrowa dieta, ćwiczenia fizyczne i zmiana nastawienia mogą przyspieszyć ten proces i sprawić, aby był skuteczny.

Jak zacząć odchudzanie?

Rozpoczynając odchudzanie warto pomyśleć o tym, dlaczego chcemy to zrobić. Czy chcemy podobać się otoczeniu? A może chcemy nosić fajniejsze ubrania w wymarzonym rozmiarze? Albo też nasze zdrowie zaczyna szwankować i boimy się przykrych konsekwencji naszej nadwagi? Niezależnie od tego, jaki powód popycha nas do odchudzania i zmian w naszym odżywianiu, najważniejsze jest, aby wypływał on z głębi nas. Łatwiej jest pracować nad czymś, co naprawdę wewnętrznie chcemy osiągnąć. Badania prowadzone przez psychologów w grupach odchudzających się osób, wielokrotnie wykazały, że odchudzanie było skuteczniejsze i znacznie szybsze u tych osób, które chciały schudnąć z wewnętrznej potrzeby. Drugim wnioskiem z badań jest fakt, że osoby, które były na diecie pod wpływem presji otoczenia, gorzej znosiły odchudzanie i znacznie wolniej chudły. Dlatego najpierw zastanówmy się, po co tak naprawdę chcemy schudnąć.

Kolejnym krokiem jest wybranie sposobu, w jaki realizujemy nasze odchudzanie. Możemy zdecydować się na wizyty u dietetyka, samodzielnie ustalić swoją dietę (jeżeli mamy na tyle wiedzy), możemy też skorzystać z diety pudełkowej. No i najlepiej jest wybrać jakąś aktywność sportową, którą lubimy i która daje nam radość. 

Czy potrzeba dietetyka by schudnąć?

Teoretycznie nie potrzeba dietetyka, żeby zacząć odchudzanie. Jednak bardzo często zdarza się tak, że zdrowa dieta  i ćwiczenia fizyczne nie dają zamierzonych efektów, a odchudzanie jest przerywane. Gdy sami układamy sobie dietę odchudzającą, brak efektów może wynikać z braku naszej wiedzy. Aby dieta była odpowiednio zbilansowana i zapewniała naszemu organizmowi potrzebne składniki odżywcze, musimy ułożyć ją w oparciu o odpowiednie proporcje białek, węglowodanów, tłuszczów oraz błonnika. Nieumiejętnie skomponowana dieta odchudzająca może nam przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Dlatego jeżeli nie mamy wiedzy dietetycznej a chcemy, aby nasza dieta była zdrowa i zapewniała utratę zbędnych kilogramów, powinniśmy wybrać się do osoby kompetentnej, która pomoże nam dopasować dietę na odchudzanie do naszych potrzeb. Jedną z dobrych opcji jest dieta pudełkowa, czyli catering dietetyczny. Ofert cateringu dietetycznego jest na rynku cała masa. Warto wybrać ten, który ma wykwalifikowana kadrę i dobre opinie użytkowników. Na przykład, na stronie easydiet.pl mamy opcję skorzystania z porady dietetyka, który dopasuje nam odpowiednią dietę. Każdy, kto zaczyna odchudzanie, musi wiedzieć, ile kalorii potrzebuje jego organizm do normalnego funkcjonowania i jaką wartość energetyczną powinna mieć jego dieta, aby kilogramy spadały. Najdokładniejsze będą wyliczenia przeprowadzone przez profesjonalnego dietetyka, który weźmie też pod uwagę nasz obecny stan zdrowia.

Zasady zdrowej diety 

Zdrowa dieta musi być przede wszystkim zbilansowana. Powinna więc zawierać odpowiednią ilość kalorii oraz właściwe proporcje składników odżywczych. Nie może w niej zabraknąć produktów takich jak zboża z pełnego przemiału, kasze, rośliny strączkowe, nabiał, jaja, orzechy, owoce i warzywa a także źródła dobrych tłuszczów, bogatych w NNKT. Jako przekąski w zdrowej diecie można stosować pestki, nasiona, orzechy, suszone owoce a także wszelkie warzywno-owocowe koktajle. Jednak dbanie o to, aby dieta była zdrowa, wymaga od nas nieco wysiłku. Przede wszystkim będziemy musieli przygotowywać sobie zdrowe posiłki, a to jest czasochłonne. Chcąc samodzielnie gotować na diecie, będzie konieczne poświęcenie na to odpowiedniej ilości czasu. 

Odchudzanie z wykorzystaniem diety pudełkowej jest niezwykle wygodne. Codziennie dostajemy pod drzwi zestaw posiłków na cały dzień. Są szczelnie zapakowane, więc możemy zabrać je ze sobą do szkoły lub pracy. Nie musimy martwić się o kalorie, bo wszystkie posiłki na dany dzień zostały przyrządzone tak, jak wcześniej zaplanował nam dietetyk. Dieta pudełkowa to doskonała opcja na odchudzanie. Nie wszyscy lubią gotować i mają na to czas. W takim przypadku dieta pudełkowa jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Każdy posiłek, czyli śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja, jest dopasowany do naszego zapotrzebowania kalorycznego, tak byśmy mogli schudnąć. Catering dietetyczny rozwiązuje wiele kwestii żywieniowych, między innymi robienie zakupów, gotowanie oraz pakowanie posiłków np. do pracy. Pudełka z posiłkami są dostarczane pod nasze drzwi. Nie musimy wymyślać i kombinować co przygotować na następny dzień. No i odpada nam czasochłonne ważenie i porcjowanie jedzenia, co byłoby konieczne, w przypadku samodzielnego odchudzania. Dieta pudełkowa jest idealnym rozwiązaniem dla zabieganych osób, które chcą by ich zdrowie było w najlepszej kondycji przez długie lata. Jeżeli dieta będzie połączona z aktywnością fizyczną, to już po około trzech tygodniach będzie można zobaczyć różnicę zarówno na wadze, jak i w wyglądzie. 

Przykładowa dieta na odchudzanie

Na stronie Easydiet możemy znaleźć przykładowe jadłospisy różnych programów dietetycznych. Jednym z nich jest dieta na odchudzanie. Poniżej przykładowa dieta na jeden dzień:

  1. Śniadanie – jaglanka na mleku migdałowym z owocami
  2. II Śniadanie – sałatka caprese
  3. Obiad – tagin z warzywami i ciecierzycą
  4. Podwieczorek – mus truskawkowy
  5. Kolacja – sola w papilotach, pieczone warzywa korzeniowe

Skuteczne programy odchudzające: 

Odchudzanie jest procesem długotrwałym. Nie dzieje się tak, że tyjemy w ciągu tygodnia czy miesiąca, więc też w ciągu miesiąca nie zgubimy wszystkich nadmiernych kilogramów. Nie warto ulegać chwilowym modom, wierzyć w diety “cud”, które obiecują szybką utratę wagi. Jeżeli chcesz naprawdę skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, warto zaufać sprawdzonym dietom opartym o zasady zdrowego odżywiania. Na stronie Easydiet znajdziesz programy dietetyczne opracowane przez doświadczonego dietetyka. Możesz wybrać dla siebie dietę, która najbardziej odpowiada Twoim preferencjom smakowym oraz jest dopasowana do Twojego stanu zdrowia np. program zdrowe odchudzanie, wegetariański, bezlaktozowy, bezglutenowy, antycukrzycowy czy antycholesterolowy.